Záložky: Zevrubný popis - "Menu" část - "Povídka" část - "Stránky a Autor" část - "Ostatní" část - Vychytávky na webu - Pro nevidomé se čtecím zařízením

Nápověda webu
 Nápověda? 

V této sekci se vám pokusím naznačit,
jak se na webu orientovat, jelikož je mnoho lidí,
kteří mají s navigací na internetových stránkách problémy.

 Zevrubný popis Navigace 

Při načtení stránky se vám objeví Hlavní strana. Slouží pouze k uvítacímu, popřípadě informačnímu účelu. Nejdůležitější pro navigaci na tomto webu je Menu vlevo jehož tlačítka jsou rozdělená na části, které si probereme v této nápovědě (níže). Pro návštěvníky zaměřené na čtení povídky je nejdůležitější část "Povídka" a tlačítko "Výběr kapitol >>", pomocí něhož se dostanou na potřebnou kapitolu povídky. Na toto tlačítko můžete také kliknout, čímž se vám objeví nabídka všech kapitol vcelku (viz. níže). Dále se můžete orientovat podle informačního okýnka nad Menu, nebo podle plovoucích nápověd, objevujících se vedle kurzoru.

části "Menu"

Na stránce "O povídce" se dozvíte nejnutnější informace o HP a Pánovi smrti.

Na stránce "Obrázky" si pak můžete prohlédnout jednotlivé obrázky, které se nacházejí v ději povídky, pozor, platí na ně autorská práva!

Na stránce "FanArt" se nacházejí obrázky cizích lidiček, kteří se s vámi chtějí podělit o kousek ze svého umu. V tabulce si nejdříve zvolte z rozbalovacího menu klepnutím na šipku dolů autora... (dole se zobrazí jeho obrázky) poté samotný obrázek, který se zobrazí napravo od výběru. Zde si pak můžete obrázek zvětšit kliknutím na jeho miniaturu, popř. hlasovat.

Na stránce "Scénář a děj" se nachází vše, co se Harry Potter světa a HP a PS povídky týče. Zde doporučuji navigaci pomocí záložek nahoře. Prosím nechoďte sem, pokud jste nečetli povídku, je zde prozrazeno téměř vše z děje, to platí i na položku níže.

Na stránce "Svět Pána smrti" se zase nachází informace ze světa jmenované povídky. Všechny informace autor vymyslel tak, aby pasovaly k ději od J.K.Rowlingové.

Na stránce "Kouzla" se vám kurzor změní na hůlku a budete moci podrobit zkoušce své znalosti ohledně kouzel z Harry Potter světa. Nejprve jsou zde vyjmenována ta nejzákeřnější, následně autorem vymyšlená pouze do povídky HP a PS a nakonec dlouhý soupis téměř všech kouzel z HP knih, filmů a her.

Poslední možností je "Stažení povídky" v doc. formátu (Formát Office Word). Na výběr jsou dvě verze, u první se vám povídka nainstaluje do Počítače a na ploše se vám vytvoří automatický zástupce. Jelikož tato první možnost mnohým nefunguje, je na výběr ještě druhá možnost, která nezahrnuje v sobě Instalátor a je pouze zabalená v ZIP archívu. Pozor, povídka má asi 2400 stran A5. Proto mějte k otevření silnější PC.

 "Povídka" část 

část "Povídka"

Stránka s "Výběrem kapitol" vám nabízí možnost vybrat si pohodlně, bez nutnosti spěchu v dynamickém menu. Pokud kliknete na šipku vedle jednotlivých kapitol (Šipka), objeví se vám nadpis, číslo a první slova z kapitoly. Tuto možnost doporučuji používat v případě, že jste zapomněli, jakou kapitolu jste četli naposled. Upozorňuji, že touto možností si můžete nechtěně přečíst děj z nadcházejících kapitol a přijít tak o překvapení!

Při čtení si můžete v tabulce nahoře v povídce vybrat barvu písma a pozadí. Tabulka vás informuje o Ratingu kapitoly a o stavu pravopisu. Dole pak můžete hlasovat, vidět svou délku čtení kapitoly ve vteřinách a konečně připojit svůj názor na danou kapitolu ve vzkazníku. Autor na tyto vzkazníky (narozdíl od Guestbooku) neodpovídá a nezaručuje za jeho obsah. V neposlední řadě, jsou v každé kapitole k dispozici tzv. Posuvky. Jsou vpravo dole, vypadají jako šipka nahoru a dolů u sebe. Když na ně najedete, začne se posouvat pomalu stránka ve směru dané šipky. Pokud na ně kliknete, dostanete se buď navrh, nebo naspod stránky, podle toho na jakou šipku jste klikli. Nepřejete-li si Posuvky používat a ruší vás při čtení, odstraníte je kliknutím na tlačítko "Odstranit posuvky" nahoře v tabulce, nebo dvojklikem (poklepáním) na jakoukoliv z Posuvek.

 "Stránky a Autor" část 

části "Stránky a Autor"

Na stránce "O Autorovi a Kontakt" se nacházejí informace o Autorovi povídky a pět kontaktů na jeho osobu.

Na stránce "Pošlete autorovi Email" můžete učinit to, co vyplývá z názvu. Formulář se vyplňuje snadno, znak @ je již ve formuláři k dispozici.

Na stránce "Banner na tuto stránku" najdete ikonku tohoto webu, kterou si můžete umístit na svůj vlastní web, čímž od vás vznikne odkaz na tyto stránky. U této části rád uvítám vaše nabídky o výměně ikonek.

Na položce "Přidat k oblíbeným" se vám objevuje možnost přidat si stránku HP a PS do svých oblíbených v Internet Exploreru. Po kliknutí na tuto položku se vám objeví dialog, zde můžete upravit jméno, pod kterou se bude v "Oblíbených" HP a PS web zobrazovat a pak stačí jen kliknout na "OK".

Na položce "Přidat stránku do záložek" můžou vlastníci prohlížečů Netscape (Mozilla Firefox) přidat web HP a PS do záložek. V nabídce která se vám zobrazí vyberte jméno, pod kterou v záložkách bude web vystupovat. Ve vysouvacím menu vyberte do jakého typu záložek stránku přiřadíte a klikněte na "OK".

Na položce "Jako domovskou stránku" si nastavíte v prohlížečích Internet Explorer tento web jako výchozí. V dialogu vyberte buď "Ano" nebo "Ne". Když zvolíte "Ano", při příštím startu Internet Exploreru se vám zobrazí HP a PS web jako první.

 Část "Ostatní" 

části "Ostatní"

Na stránce "Nápověda" se právě nacházíte, jsou zde informace jak se na webu orientovat.

Na stránce "Guestbook" můžete zanechat svůj vzkaz.

Na stránce "Práva" jsou vyjmenovaná autorská práva k obsahu na webu. Pro většinu lidí nezajímavá část, proto se k ní více vyjadřovat nebudu.

Na stránce "Odkazy" jsou odkazy na vaše stránky, na stránky spřátelených webů, odkazy které se střídají v samotném menu.

 Vychytávky na webu 

Interaktivita Webu

Tato stránka je více interaktivní než si mnozí myslí. Tak například, ruší vás při čtení Menu? Žádný problém, klikněte na malé tlačítko "X/O" pod soškou Fénixe nad Menu. Tím vám Menu zmizí a přestane rušit. Všimněte si však, že tlačítko zůstalo, to je proto, abyste menu po opětovném kliku opět zobrazili.

Další vychytávku pro příjemnější čtení si ukážeme nyní. Vadí vám okraje Pergamenu při čtení? Nastavujete si barvu při čtení a kraje zůstávají pořád stejné? Žádný problém, ve výběru barev pozadí v kapitolách je jedna speciální volba "Černý pergamen". Černý pergamen totiž aktivujete klikem na hlavičku pergamenu. Nyní i po zvolení barvy "Černý pergamen" budou obě barvy si shodné. Pokud však vybíráte jiné barvy pozadí, klikem na patičku pergamenu jeho okraje zcela odstraníte. Tím vám zmizí starosti s jeho barvou. U obou voleb navrátíte původní světlou barvu okrajů poklepáním (dvojklikem) na horní okraj či patičku.

Jako další vychytávku můžeme uvést levý okraj a pravý okraj pergamenu. Ano, i ty mají svou funkci. Levý simuluje tlačítko zpět, tím pádem po kliku na tuto část pergamenu se vrátíte na minulou stránku. Pravý okraj má opačnou funkci.

 Pro nevidomé se čtecím zařízením 

Vysvětlení obsahu webu pro nevidomé čtenáře

Vítám všechny co mají těžší orientaci na webu. Nejdříve popíšu části, ze kterých se stránka skládá. Nahoře jsou dvě animace, kde stojí Harry a vedle něho je živé "okno do Bradavic". Tyto dvě animace končí průměrně 7cm od vrchního okraje okna prohlížeče (podle rozlišení) níže nalevo poté je hlavní menu. Napravo od něj je pak obsah stránky na žlutém pergamenu. Pokud se na stránce orientujete pomocí klávesy Tabulátoru, prohlížeč bude nejdříve projíždět obsah tohoto hlavního okna, nebo pergamenu, jak chcete. V obsahu některých hlavních oken se budou nacházet záložky pro snadnější orientaci po dané stránce, je užitečné jich využívat.) Poté teprve přejde na jednotlivé části menu. Pro výběr kapitol zvolte v menu položku "Výběr kapitol". Objeví se vám v obsahu napravo od menu (v tom našem pergamenu) již samotný výběr kapitol. Výběr je sloupec pod sebou seřazených názvů kapitol. Každý řádek obsahuje šipečku, jejímž výběrem se vám napravo zobrazí úryvek ze začátku kapitoly, a vedle šipečky samotné číslo a název kapitoly, čímž se přesunete již na samotnou kapitolu. V ní je nahoře tabulka pro nás vcelku nezajímavá, avšak po Názvu kapitoly již následuje její obsah. Na spodu obsahu je tlačítko "Předchozí kapitola" napravo od něho vteřinové počítadlo doby čtení kapitoly a vedle počítadla napravo tlačítko "Další kapitola", kterým se lehce dostaneme na další kapitolu. (Možná že pro vás bude nejlepší přejet rovnou na tlačítko "Verze pro tisk", které se nachází v horní tabulce pod tlačítkem "Zobraz/Skyj posuvky". Tím se vám totiž otevře stránka s holým textem. Při samotném čtení kapitoly jsou pak všechny obrázky, dopisy a jim podobné věci pro čtenáře se zrakovým postižením přepsané. Pod každým obrázkem je odkaz v podobě "_text", na nějž když kliknete, se vám objeví právě ono vysvětlení, či text z dopisu. Až budete na kapitole 100., nepustí vás to dál (jako všechny ostatní čtenáře), někde v minulých kapitolách se nachází kód, který zadáte do pole v kapitole 100. Tento kód si pokud možno uložte, zkopírujte do schránky (ctrl + C) a pak jej do pole pro kód vložte (ctrl + V). To by bylo tak vše, pro další otázky se na mě neváhejte obrátit, buď přes Odesílací formulář emailu, nebo přes prostou emailovou adresu, ta má je Skynet.cz@seznam.cz. Doufám že jsem pomohl jak jen to šlo.Nahoru Nahoru